Skip to content Skip to footer

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Araçlarda kullanılan yakıtların hem doğaya ve atmosfere zarar vermesi hem de sınırlı olmaları daha temiz yakıta yönelmemize yol açıyor. Bu bağlamda otomotiv teknolojisi elektrikli araçlar üretmeye başladı. Elektrikli araçların yakıtı da doğal olarak elektrik olunca elektrikli araç şarj istasyonu önem kazandı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araçları, pilli oyuncak arabaların büyük hali olarak düşünebilirsiniz. Araçlarda pil yerine geçen bataryalar bulunuyor. Bataryaları şarj ettiğinizde aracınızı hareket ettirebiliyorsunuz. Elektrikli araçları şarj etmek/ettirmek için özel donanıma ihtiyaç bulunuyor. Bu bağlamda elektrikli araç şarj istasyonları aracınızdaki bataryayı şarj eden bir alt yapı unsurudur.

Şarj istasyonları bir nevi benzinlik görevi görür. Bu istasyonlarda bulunan şarj üniteleri (eşarj) ile aracınızın bataryasını dolduruyorsunuz. Genel olarak bu istasyonlar sabit durumda olsalar da gelişen teknoloji sayesinde yanınızda taşıyabileceğiniz mobil modelleri de bulunuyor. İsterseniz evinize, işyerinize bile kurdurabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: RFID Nedir ?

Elektrikli Şarj İstasyon Ünite Çeşitleri Nelerdir?

Elektrikli araç şarj istasyonlarında alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) olmak üzere iki farklı şebeke kullanılıyor.

  1. Alternatif Akım (AC); standart olarak konutlarda kullanılan şebeke türüdür. Bu şebeke türüyle araç şarj etme daha ucuz olsa da işlem çok uzun zaman alıyor. Bu şebeke türüyle kurulan istasyonlarda şebekeden gelen AC, araç üzerindeki bir dönüştürücüyle doğru akıma (DC) çevriliyor.
  2. Doğru Akım (DC); yüksek hızlı şarj istasyonlarıdır. Aracın batarya kapasitesi, DC şarjlanma gücüne bağlı olarak 1-4 saat arasında tam dolum gerçekleşiyor. Bu istasyonlarda da şebekeden gelen AC, DC’ye çevrilerek aracınızın bataryasına iletiliyor.

İlginizi Çekebilir: HMI Panel Seçiminde Kritik Faktörler

 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Ticari olarak eşarj istasyonu açmak istiyorsanız belirli prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunu adım adım şöyle sıralayabiliriz;

  •  Öncelikli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ya internet üzerinden başvurup, şarj ağı işletmeci lisansı alıyorsunuz. 2022 yılı için lisans bedeli 300 bin TL’dir. 49 yıllığına kadar bu lisansı alabiliyorsunuz. Ayrıca yıllık lisans bedeli de ödüyorsunuz. (İlk beş yıl bu bedeli ödemiyorsunuz.)
  •  Bulunduğunuz belediye sınırları içinde iş yeri açma ruhsatı alıyorsunuz. Otopark, alışveriş merkezi, dinlenme tesisi ve yetkili idarenin uygun göreceği herhangi bir yer için de ruhsat alıp, kurabiliyorsunuz.
  •  Lisansı aldıktan sonra ilk ay içerisinde tüm şarj istasyonlarını kontrol edebileceğiniz, coğrafi konumlarını görüntüleyebileceğiniz, ödeme sistemi ve şarj hizmeti fiyatı gibi verileri EPDK’ya aktarabileceğiniz bir dijital sistem kurmak zorundasınız.
  •  İlk altı ay içerisinde de en az beş farklı ilçede 50 şarj ünitesini kurmalısınız. Ünitelerin en az %5’i, otoyollardaki ünitelerin ise en az %50’si 50 kW ve üstü DC hızlı şarj hizmeti sağlaması gerekiyor.

Konutlarda Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Evinizde, işyerinizin otoparkında ya da AVM otoparklarında bireysel olarak eşarj istasyonu kurdurabilirsiniz. Zaten yeni düzenlenen Otopark Yönetmeliğinde, elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurulması zorunlu hale getirildi.

Konutlarda seviye 1, seviye 2, seviye 3(hızlı DC) olmak üzere üç farklı kurulum bulunuyor. Seviye 1, en yavaş şarj ünitesidir. 220 voltluk bir duvar prizi kullanarak şarj ediliyor. Seviye 2 daha ziyade otopark gibi halka açık istasyonlarda bulunuyor. 380 volt kullanıp, 32A AC imkanı sunar. Seviye 3 diğer adıyla hızlı DC hızlı şarj etmesine rağmen yüksek maliyetlidir. Bu nedenle sadece ticari istasyonlarda tercih ediliyor.

 

Bir yorum yazın